piątek, 19 lutego 2021

WIDMO DYREKTORA KRĄŻY PO WROCŁAWIU

 O tym, że Mariusz Kwiecień jest Dyrektorem Artystycznym Opery Wrocławskiej można się dowiedzieć m.in. z oficjalnej strony tej instytucji, jak i z materiałów, które udostępniane są choćby na facebookowym profilu tej placówki.

Przykładowo wskażę trzy posty z załączonymi materiałami audio-video:

1.   .  z dnia 3 X 2020 r. dotyczący Gali Inauguracyjnej;

2.     z dnia 25 IX 2020 r. ws. ostatnich przygotowań do Gali Inauguracyjnej;

3.     z dnia 18 IX 2020 r. zapis konferencji prasowej z Marszałkiem Cezarym Przybylskim (który pojawia się również na filmie z 3 X 2020 r_;  zgodnie z materiałem Dyrekcja Opery, w tym Dyrektor Artystyczny Mariusz Kwiecień, sprawują swoją funkcję od dwóch miesięcy.

Co ciekawe, Dyrektor Halina Ołdakowska twierdzi, że Mariusz Kwiecień nie sprawował funkcji Dyrektora Artystycznego Opery Wrocławskiej do dnia 26 X 2020 r.



Z kolei Dyrektor Wydziału Skarg i Wniosków w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Magdalena Razik - Trziszka pisze, że 

„Zgodnie z brzmieniem § 5 ust. 2 i 3 Statutu Opery Wrocławskiej, nadanego uchwałą nr XXXII/934/13 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie nadania statutu Operze Wrocławskiej w Operze mogą zostać utworzone dwa stanowiska zastępców dyrektora, w tym zastępcy dyrektora ds. artystycznych, jeśli Dyrektor nie wykonuje tych zadań, powoływanych i odwoływanych przez Województwo na wniosek Dyrektora z zastrzeżeniem, iż powołanie zastępcy dyrektora ds. artystycznych wymaga zgody Ministra. Dyrektor Opery Wrocławskiej nie składał do organizatora wniosku o powołanie zastępcy dyrektora ds. artystycznych, dlatego też Zarząd Województwa Dolnośląskiego nie powołał żadnego kandydata na to stanowisko. Dodatkowo również, zawarta pomiędzy kandydatem na dyrektora i organizatorem umowa w sprawie określenia warunków organizacyjno-finansowych i programu działania Opery Wrocławskiej zawierała koncepcję funkcjonowania pionu artystycznego, wobec której kandydatka nie zobowiązała się do złożenia wniosku o powołanie zastępcy dyrektora ds. artystycznych Opery Wrocławskiej”.

 

Podkreślam ostatnią informację, która wskazuje, że od samego początku koncepcja Ołdakowskiej nie przewidywała funkcji Dyrektora Artystycznego. Dlaczego zatem Marszałek województwa nie ustosunkował się do faktu, że Kwiecień przedstawiany jest jako Dyrektor Artystyczny placówki?

 Istotną sprawą jest również dalsza część odpowiedzi Razik-Trziszki:

„Na podstawie  art. 17 ustawy z dnia z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U.

z 2020 r. poz. 194) dyrektor instytucji kultury zarządza instytucją i reprezentuje ją na zewnątrz. Sposób świadczenia usług na rzecz Opery przez wykonawców, jak również rodzaj i charakter wykonywanej pracy na rzecz Opery należą do informacji będących w wyłącznym posiadaniu Opery Wrocławskiej i z takim wnioskiem należy się zwrócić do Dyrektora tej jednostki”.

To odpowiedź na pytanie o to, w jakim charakterze i na jakiej podstawie Kwiecień wypełniał swoje obowiązki — poświadczone choćby w nagraniach, które przywołuję — do dnia 26 X 2020r., gdy jego firma podpisała kontrakt na świadczenie usług Operze Wrocławskiej. Co do tego okresu Urząd Marszałkowski umywa ręce, Dyrektor Ołdakowska zaś przeczy temu, co prezentowane jest w materiałach udostępnianych przez Operę.  

 

Summa summarium, biorąc pod uwagę wymogi statutu, które podkreślono w piśmie z Urzędu Marszałkowskiego, Kwiecień nie był i nie jest Dyrektorem Artystycznym Opery Wrocławskiej.

Jak ocenić kształtowanie wizerunku tej placówki w oparciu o nieprawdziwe informacje, doprawdy nie wiem.

Tak samo jak nie wiem, w jakiej mierze świadczone na rzecz Opery usługi można uznać za dzieło artystyczne lub wykonanie artystyczne. Ogłoszenie dotyczące zamówienia na te usługi umieszczono w Dzienniku unijnym z powołaniem się na unijna dyrektywę 2014/24/UE.




Nic z wymienionych przez Dyrektor Ołdakowską usług świadczonych przez firmę Mariusza Kwietnia nie podpada pod dzieło lub wykonanie artystyczne. Na pytanie, czy zamawiano jedno bądź drugie Dyrektor uchyliła się od odpowiedzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

PRASKA „LADY MACBETH MCEŃSKIEGO POWIATU”

Wojna Wojna jest nie tylko próbą – najpoważniejszą – jakiej poddawana jest moralność. Woja moralność ośmiesza. […] Ale przemoc polega nie ...