piątek, 3 sierpnia 2012

O MOWIE NIENAWIŚCI

Od poszukujących znajomych dostałem mejl z linkiem do tego ogłoszenia:

Jestem zwyczajnym, spokojnym mezczyzna po 50-tce.
3 lata temu zginal w wypadku mój Partner. Bylismy razem wiernie i szczesliwie 19 lat. Pozbierac sie pomagla mi praca i działalnosc charytatywna. Niedawno zamiescilem tu na Gejowie anons, ze szukam przyjaciela. Niestety, nikt nie odpisal, poza ofertami platnych uslug i wieloma anonimami, wysylanymi z fikcyjnych adresow, z ktorych najnowszy publikuje:

„Poniższa wiadomość została wysłana do Ciebie za pomocą systemu ogłoszeń ponieważ wybrano opcję ukrywania Twojego adresu e-mail.
Treść wiadomości:

Lepiej stara oblesna kurwo poszukaj sobie miejsca na cmentarzu. Ludzie tyle nie żyją wycwelona kuerwo z HIV. Spierdalaj szmato.

Adres e-mail nadawcy to: ktos@ktos.cy
Aby odpowiedzieć, skorzystaj z funkcji "odpowiedz" w Twoim programie pocztowym.
Wiadomość wysłano z komputera o IP 87.96.105.167

Usunalem juz poprzedni anons.
Na ten prosze nie odpowiadac.
Nie chce juz nikogo poznawac.
A nadawcom anonimow zycze dlugiego zycia.
I znów zadziwił mnie poziom prymitywnej agresji i życia stereotypami, które co i rusz znajdują ujście w mowie nienawiści.
To już chyba polski fenomen, że co i rusz odtrąbia się   z hukiem kolejną obrazę uczuć religijnych, protestuje przeciw kolejnym imprezom kulturalnym, mówi o tyranii środowisk mniejszościowych (swoją drogą wstyd mi, że poseł Niesiołowski jest w jakiejś mierze moim kolegą z pracy), a nie robi się nic, by uregulować kwestie przemocy słownej i przełamać niezdrowe schematy. Dobrze pokazał to eksperyment z "Grażyną Żarko" - jej opowieści - choć zupełnie nieprawdopodobne, a przez to surrealistycznie zabawne - na polskim podwórku okazywały się brzmieć znajomo i prawdziwie, wywołując lawinę niechęci przechodzącą w agresję.
Cóż, PO może stroić się w dowolne szaty i mówić dowolnie wymodelowanym głosem - o jej bliskości z najgorszą tradycją polskiego fundamentalizmu świadczy chociażby brak zrozumienia, że mowa nienawiści niszczy i powinna być kontrowana przez mechanizmy dyscyplinujące. I nic nie zmieni tu anty-peowskie buczenie narodowców przy obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. Jednych i drugich trzeba wybuczeć jednako, by powoli uczyć Polaków, że nie ma dobrych Polaków-katolików i złych: gejów, żydów, Ukraińców (poczytajcie posty pod teledyskami Eneja na youtube) i tak dalej, i tym podobne. Są tylko dobrzy i źli ludzie, a wilki najczęściej chodzą w owczych skórach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.